Súbor RD – Zvolenská Slatina

Menší developerský projekt samostatne stojacich rodinných domov, ktorý je príkladom, že aj s relatívne s malým objemom sa dá veľkoryso pracovať. Objekty o veľkosti štandardného rodinného bývania, ktoré môžeme pozorovať všade okolo, v súčasnej dobe bez identity a tvaroslovia.
Navrhované stavby svojou úžitkovou plochou o 117m2 nepredstavujú nadštandard. Ich pridaná hodnota spočíva v priestorovej, vertikálnej hre podlaží, ktorá je aj napriek malému merítku stavby jasne viditeľná a pri prvotnej návšteve spôsobuje určitý WOW-efekt. Ukazujú, že rodinný dom nie je len fádne usporiadanie chodieb a miestností, krikľavých fasád či nezmyselných sklonov striech. Dá sa to aj inak a tento projekt vyvracia výhovorku „áno dá sa to, ale musí to byť oveľa drahší a väčší dom“. Nie nemusí, je veľkostne rovnaký ako väčšina stavieb, základom sú ale uvedomelí investori, ktorí architektom dali voľnú ruku a dôverujú im.
Vzdušnosť, súkromie a terén sú atribúty tohto domu.
Návrh nepochybne vychádza zo strmého terénu, ktorý sa jasne vpísal do interiéru. Celý vnútorný koncept je založený na rozrezaní a vybratí hmoty uprostred objektu, pričom vznikajú 4 platformy dvoch podlaží, z ktorých 2 v zadnej časti domu posúvame vo vertikálnom smere o 1,5 metra vyššie v smere vrstevníc. Týmto zabezpečujeme kontakt interiéru s exteriérom aj v obývacej časti. V interiéri nám vznikajú 4 úrovne, medzi každou s výškovým rozdielom pol podlažia. Vnútorný otvorený trakt so schodiskom upozorňuje na priestorovú hravosť a vizuálnu prepojenosť. Spodné podlažia venované dennej časti sú otvorené a opticky komunikujúce. Vrchné podlažia v zložení: plný objem (nočná časť rodičov) – prázdny objem (schodisko a galéria) – plný objem (detská zóna), poskytujú aj napriek stredovému otvoreniu súkromie.
Forma je založená na zapúšťaní – nič z nej nevytŕča – krytý vstup či krytá terasa je zasunutá do vnútra objemu. Kompozíciu medzi jednotlivými domami vytvárame otočením na seba navzájom nadväzujúcich sedlových striech, na rovnakom pôdorysom základe. Fasáda je riešená na báze prírodných jemne tónovaných omietok s priznaním ľudského zásahu.
V tomto prípade je to tak, že sú to domy, kto si vyberá budúceho investora nie naopak.

Miesto: Zvolenská Slatina
Spolupráca: Peter Paľko, Samo Srnka,


Copyright 2022 PParch © Všetky práva vyhradené | Design and development by SAMP brand, tvorba moderných web stránok