Rodinný dom s gangom

DOM S GANGOM – VÝCHODISKO V HISTÓRII

Na šírke nezáleží.                            

V praxi sme neraz počuli vetu: No, ale to je príliš úzky a dlhý dom.

Nikdy sa nepozerajme na samotnú proporciu, ale na šikovný návrh ako celok. V tomto prípade ide o prelnutie historickej pôdorysnej stopy starého vidieckeho domu a požiadaviek na priestorové nároky moderného úžívateľa. Sme zástancovia obnovy a reštaurovania, no v tomto prípade sa pôvodný gangový dom nepodarilo zachrániť.

Rozhodli sme sa aplikovať silné výrazové črty pôvodného objektu, ako jeho pôdorysnú šírku či gang lemujúci celú dĺžku fasády. Tým sme zachovali dominantný  líniový charakter domu. Všetky tieto atribúty histórie sme vložili do navrhovaného „novotvaru“, ktorý spĺňa priestorové požiadavky pre pohodlné bývanie 21. storočia.

Prvé podlažie je venované dennej časti domu exponovanej do záhrady. Štíhlosť domu podporujeme centrálnym priamočiarym schodiskom, ktoré tvorí akési srdce domu. Ním prechádzame do nočnej zóny umiestnenej v podkroví.

Vnútorná šírka 1.nadzemného podlažia je 4.25 metra, tak ako tomu bolo v pôvodnom dome. No šikovná dispozícia ukazuje, že jednotraktový dom je plne funkčný  pre moderného užívateľa. Úzky rozpon je taktiež staticky veľmi výhodný. Tiež vieme krásne presvetliť priestory z troch svetových strán, či dobre priečne prevetrať a nenoriť sa v hlbokých chodbách širokých domov.

Copyright 2022 PParch © Všetky práva vyhradené | Design and development by SAMP brand, tvorba moderných web stránok